Första dagen av RC Open blev minst sagt bra för linköpingslaget Ettan/Brasken. Klubbens a-lag har ångat på i grupp D och vunnit båda sina matcher. F-laget kan räkna in en seger och en oavgjord.
Ettan/Brasken och June spelade sent på lördagseftermiddagen en minst sagt spännande match. Linköpingslaget såg efter tre serier ut att gå mot en klar seger, men i tredje rundan tog June över och var ytterst nära att vinna. Msatchen slutade dock med seger för Ettan/Brasken som rutinerat höll ihop sitt spel hela vägen ut. Laget leder därmed sin grupp på maximala fyra poäng och ser ut att vara på väg mot slutspel.

Slutspel kan det överraskande också bli för klubbens f-lag. Laget skrällvann först mot Team Lerum och följde därefter upp det med att spela oavgjort mot motalalaget Team Baltzar. Ettan/Brasken F delar nu ledningen i gruppen med motalalaget.

Vi kan därmed se fram mot mycket spännande avslutningar i både grupp C och grupp D, som båda avgörs tidigt på söndag morgon.